Súlyos dolog derült ki az éjszakai fényről: lehet, hogy Alzheimer-kórhoz vezet
Az Alzheimer-kór kialakulásában is szerepe lehet az éjszakai világosság miatti fényszennyezésnek, mutat rá egy friss tanulmány.
Az Alzheimer-kór kialakulásában is szerepe lehet az éjszakai világosság miatti fényszennyezésnek, mutat rá egy friss tanulmány.
Ha az ember átutazik több időzónát, és főleg, ha ezt kelet felé teszi, megtapasztalhatja a jetlag kellemetlen jelenségét. Azt hihetnénk, hogy a sok ezer kilométert is repülő vándormadaraknál és az egyéb vándorló állatoknál is hasonló a helyzet, azonban nem ismerik ezt az állapotot. A magyarázat meglepően egyszerű.
Egy felmérés szerint a magyarok 70 százalékánál jelentkezik valamilyen alvászavar, és az érintetteknek mintegy egyharmada folyamatosan szenved a rossz alvás, vagy éppen az álmatlanság kellemetlen tüneteitől. Az alvászavarral kapcsolatban számos tévhit tartja magát a köztudatban, amelyeket csokorba gyűjtöttünk.
Az új-zélandi Otago Egyetem kutatói arra keresték a választ, milyen apró életmódbeli változtatás segíthetne abban, hogy az ember kipihentebben ébredjen.
Ausztrál kutatók szerint megnő a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata azoknál, akiknek éjfél után még mesterséges fény terheli a szervezetét.
Egy egyszerű vérvizsgálat és a mesterséges intelligencia bevetése lehet a kulcsa a megfelelő éjszakai pihenésnek – állítják brit és holland kutatók.
Elvitelre - a podcast, amelyben az adott hét legjobb HVG hetilapos és hvg360-as anyagaiból válogatunk – csak indítsa el a háttérben és hallgassa meg szerzőink legjobb írásait! Ezen a héten Törökországba és Spanyolországba és Gödre utazunk.
Írországi kutatók magyarázatot találtak egy már régebben megfigyelt jelenségre: napi biológiai óránk, azaz cirkadián ritmusunk hatással lehet az oltások hatékonyságára.
Az amerikai kutatók szerint télen később tudunk csak elaludni, mint más évszakokban. Ennek okaként a napfény hiányát jelölték meg.
Cukorbetegséghez vezethet, illetve kövérebbé válhatunk attól, ha felborul a szervezet cirkadián (élettani napszaki) ritmusa – derül ki amerikai szakemberek új kutatási eredményeiből.
Ha tart a szemének öregedésétől, akkor érdemes figyelembe vennie a belső biológiai óra, a cirkadián ritmus jelzéseit, derül ki egy új kutatásból.
Azoknál magasabb a szívbetegségek kockázata leginkább, akik 10 előtt, vagy éjfél után kerülnek ágyba.